انتشار در تاریخ : پنجشنبه 1398/6/21
بازدید : 407 نفر

چگونه مدرسه خود را انتخاب میکنید؟

چگونه مدرسه خود را انتخاب میکنید؟
 
1- با دوستان مشورت میکنید؟
2- با مشاوره مدرسه قبلی مشورت میکنید؟
3- در فضای مجازی به دنبال مدرسه خوب میگردید؟
4- به نزدیکترین مدرسه به منزل مراجعه میکنید؟
 
آزادی در انتخاب مدرسه باعث شده که مدارس خود را بطرق مختلف نشان میدهند. آنها برروی آن چیزی که مهارت خاص داشته سرمایه گذاری کرده که طبیعتا دانش آموز را به خود جلب میکند. مدارس میتوانند دررابطه با رسیدن به اهداف سراسری متفاوت باشند. نتیجه و نمره آزمون سراسری بین مدارس مختلف متفاوت است. که این به چیزهای مختلفی بستگی دارد. اکثرا پیشینه دانش آموزان بعنوان یک عامل که برروی نتایج تأثیرمیگذارد نشان داده میشود. بدون توجه به اینکه چه شاگردانی به مدرسه میروند، مدرسه بایستی تدریسی خوب ومحیطی امن برای دانش آموزان باشد. مدرسه بایستی کمک کند که دانش آموزتا حد ممکنه پیشرفت کند. که این دررابطه با ارزش متساوی، انصاف وعدالت میباشد.
یکی از دغدغه های مهم والدینی که فرزند 6 ساله دارند، انتخاب یک دبستان خوب است. معیار های خانواده های مختلف برای خوب یا بد بودن یک مدرسه متفاوت است و ممکن است مدرسه ای که از نظر یک مادر یا پدر بسیار خوب است،

از نظر خانواده  ای دیگر؛ فاصله بعیدی با مدرسه خوب داشته باشد. همچنین بایستی به همخوانی روحیات و خصوصیات  کودک با مدرسه نیز توجه شود. مثلا نباید انتظار داشت بچه ای که از ابتدا بسیار آزادانه و منطقی تربیت شده  و تحت سختگیری بی مورد نبوده، ناگهان در کلاس اول ابتدایی بتواند با مقررات خشک و سر باز خانه ای خود را هماهنگ کند و به اطاعت بی چون و چرا از قوانین بپردازد. چنانچه فرزند خود را در چنین موقعت شوکه کننده ای قرار دهید باید تبعات بی علاقگی و انزجار او از درس و مدرسه حتی  بی اشتیاقی او به کتاب و دفتر یا خواندن و نوشتن را پذیرا شوید.

پس اولین نکته این است که مشخص کنید معیار های شما برای یک مدرسه خوب چیست و فرزند شما چه خصوصیاتی دارد و بعد بررسی کنید که آیا آن مدرسه با معیار های شما همخوانی دارد یا خیر. طبیعتا این مسئله از تبلیغاتی که حول و حوش برخی مدارس می شود بسیار مهم تر و و نقش آن برای آینده فرزند شما پر رنگ تر خواهد بود. متاسفانه گاهی چشم و هم چشمی ها و تبلیغات گمراه کننده ، آینده تحصیلی و سلامت روانی کودکان  را به خطر می اندازد. برخی از معیار های مطرح برای مدرسه خوب عبارتند از:

 

 • آموزش خوب و کادر علمی قوی
 • رفتار مناسب معلمین و کادر مدرسه
 • ساعات کاری مناسب با برنامه والدین
 • محیط شاد و توام با احترام
 • نظم و انضباط در حد مناسب سن کودکان
 • توجه به امنیت کودکان در حیاط، راه پله و هنگام استفاده از سرویس
 • مذهبی بودن مدرسه
 • دولتی یا غیر انتفاعی بودن مدرسه و هزینه آن
 • ساختمان مناسب و داشتن  کلاسهای با نور، تهویه و میز و صندلی مناسب
 • نظافت به خصوص در آب خوری و دستشویی ها
 • زیبایی حیاط ، امکانات تفریحی ؛ امکانات آزمایشگاه و سمعی و بصری
 • مشارکت کودکان در برنامه های جنبی مدرسه
 • وجود مشاور با تجربه و متبحر در مدرسه
 • داشتن وب سایت ، مجله ، روزنامه دیورای و …

برای انتخاب دبستان باید از چند ماه قبل شروع به شناسایی مدارس اطراف منزل و محله خود کنید. مدارس غیر انتفاعی معمولا  از اوائل اردیبهشت شروع به ثبت نام می کنند و مدارس دولتی قدری دیر تر. در این تاریخ شما باید چند مدرسه را قبلا انتخاب کرده باشید. اغلب مدارس امتحان ورودی دارند که روش آماده سازی کودکان را در نوشته ای دیگر خواهیم گفت.

برای شناسایی مدارس بهتراست

ابتدا چشم ها را بشویید یعنی خیلی به تبلیغات توجه نکنید

و  زمان خروج بچه ها کنار درب  مدرسه بایستید و با دقت به بچه ها توجه کنید.

 

 • آیا بچه هامودب هستند یا خدای ناکرده کلمات نامناسبی به کار می برند؟
 • آیا بچه ها شاد هستند؟
 •  آیا حالت رهایی از زندان را دارند و یا حالت شادی کودکانه دارند؟
 •  آیا به خصوص بچه های کلاس اول با نارحتی و گریه از مدرسه بیرون می آیند؟
 •  آیا در سوار و پیاده شدن بچه ها به سرویس به قدر کافی دقت می شود؟
 •  به وجود ترس ، خستگی و تنش در بچه ها دقت کنید
 • به کلیه رفتارهای اولیای مدرسه نیز دقت نمایید.
 •  در کنار این مشاهدات از چند نفر از والدین در مورد ویژگی های مدرسه سوال کنید و آن را با معیار های خودتان مقایسه نمایید.
 • اگر ادر مورد  مسئله خاصی نگرانی دارید از آن ها سوال کرده و نحوه مواجهه اولیای مدرسه را جویا شوید.

یکی از سوال های مهم میزان و روش ارائه تکلیف است و عملا تا چه حد والدین در گیر برنامه های درسی بچه ها هستند یعنی این که آیا باید  وقت زیادی را شما برای انجام پروژه و غیره صرف کنید یا این که بچه ها مستقل بار می آیند.

 

به نظر نگارنده در پایه اول ابتدایی نقش شخص معلم بسیار پر رنگ است. معلم کلاس اول باید بتواند کودک را در گذر از دوران مهد کودک و پیش دبستانی به سمت  دوره دبستان  و ابتدایی همراهی کند  و بتواند انگیزه بچه را برای یادگیری و انجام تکالیف تقویت کند. این مسئله بیش از آنچه تصور کنید در آینده تحصیلی کودک موثر است.

 

در کلاس اول دبستان، طبعا علاقمندی به درس و تحصیل بسیار بیش تر از فشار برای یادگیری لغات عربی مهجور مهم است و متاسفانه دیده می شود که در برخی مدارس پایتخت رویکرد متفاوتی وجود دارد. شما می توانید برای اطمینان قبل از ثبت نام ملاقاتی با  معلم کلاس اول داشته باشید و وجود خصوصیات فوق را در رفتار ایشان جویا شوید.

 معیارهای اساسی  انتخاب مدرسه کدامند؟


همچنین بعضی از پدر و مادرها با صراحت می‌گویند حذف زنگ ورزش یا کم شدن آن به نفع فرزندان‌شان است و پایه درسی‌ آن ها را تقویت می‌کند. در حالی که دکتر ناظمی این نظر را قبول ندارد و یادآور می‌شود: بچه‌ها به دلیل شرایطی که دارند، به فعالیت‌های بدنی نیازمندند تا بتوانند به نیازهای درونی‌شان جهت دهند و انرژی‌شان را به شکل صحیح تخلیه کنند.

 بنابراین حذف زنگ ورزش و کم‌اهمیت به حساب آوردن آن اشتباه بزرگی است که متاسفانه در بعضی از مدارس اتفاق می‌افتد؛ پس خوب است والدین هنگام انتخاب مدرسه به این نکته هم توجه کنند.
 
امکانات مدرسه تا چه حد مهم است؟
گروهی از والدین به ظاهر مدرسه و امکانات فیزیکی آن توجه زیادی نشان می‌دهند و در مقابل، عده دیگری چنین امکاناتی را ضروری نمی‌دانند.
 
آقای الهی اما وجود چنین خدمات و امکاناتی را در بهبود وضع مدرسه مؤثر می‌داند و می‌گوید: زمانی که امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی و کلاس‌های هوشمند در مدرسه‌ای وجود داشته باشد، هم یادگیری دانش‌آموزان بهتر خواهد شد و هم کار انتقال مطالب برای معلم راحت‌تر است.
 
بنابراین وجود امکانات مناسب هم باید یکی از معیارهای انتخاب مدرسه باشد زیرا در این دوره اگر معلم غیر از گچ و تخته و کتاب، امکان دیگری در دسترس نداشته باشد، به خوبی نمی‌تواند اطلاعات را به دانش‌آموزان منتقل کند و در نتیجه، محصلان دچار افت تحصیلی می‌شوند. اما مدرسه‌ای که وسایل کمک درسی مجهزی دارد، از نظر تحصیلی وضع بهتری خواهد داشت و دانش‌آموزانش هم بهتر و بیشتر رشد خواهند کرد.

مدرسه‌ای که وسایل کمک درسی مجهزی دارد، از نظر تحصیلی وضع بهتری خواهد داشت


با این حال، در این مورد هم نباید افراط کرد، زیرا مدارسی هم هستند که امکانات خیلی خاصی ندارند، اما عملکردشان مناسب و گاه بهتر از دیگر مدارس است.
 
بنابراین نباید فراموش کنیم پیدا کردن یک مدرسه خوب کار به نسبت سختی است و در خانواده‌های مختلف، معیارهای متفاوتی دارد، اما این وظیفه پدر و مادر است که در این مورد تحقیق کنند و بهترین مدرسه را برای فرزندشان بیابند.

 اگر در محدوده نباشید، بازنده‌اید
هوا بس ناجوانمردانه گرم است، اما پدر و مادرها چاره‌ای ندارند، باید بیابند و فرزندشان را حضوری و گاه پس از امتحانات کتبی و شفاهی در مدرسه ثبت‌نام کنند. در میان والدینی که پوشه به دست در حیاط و راهروهای مدرسه ایستاده‌ و راه می‌روند، بعضی‌ها خوشحال و راضی، کارها را انجام می‌دهند، فرزندشان ثبت‌نام می‌شود و به خانه برمی‌گردند و بعضی‌های دیگر هم سرگردان و مستأصل در کار این ماراتن نفسگیر می‌مانند و به این فکر می‌کنند که چطور باید مسئولان مدرسه را راضی کرد تا این دانش‌آموز هم در همان مدرسه ثبت‌نام شود؟

 یکی با اخم و ناراحتی به فرزندش یادآوری می‌کند «بچه! چقدر گفتم یه کم بیشتر درس بخون؛ اگه فقط یه ذره بیشتر تلاش کرده بودی حالا اوضاع طور دیگری بود»، دیگری از دور بودن خانه‌شان می‌گوید و مادری هم انگار پایش به زمین چسبیده باشد، حیران و متحیر کنار حیاط ایستاده و سکوت کرده است.
 
در این میان پدر و مادرهایی که موفق نمی‌شوند فرزندشان را در مدرسه دلخواه ثبت‌نام کنند، معمولا به قانون‌هایی اشاره می‌کنند که مسئولان و مدیران مدارس با استناد به آن ها از ثبت‌نام دانش‌آموز خودداری کرده‌اند و خیلی‌ها بر این باورند که این‌ها همه بهانه است تا جایی برای دانش‌آموزان آشنا خالی بماند.
 
تعیین محدوده جغرافیایی، پر بودن ظرفیت کلاس‌ها و شرط معدل از مواردی است که هنگام ثبت‌نام در بعضی از مدارس به آن ها اشاره‌ می‌شود و همین‌ها هم دلیلی است برای ثبت‌نام نکردن دانش‌آموزان. بنابراین اگر بخواهیم به انتخاب مدرسه مناسب فکر کنیم، می‌بینیم والدین در مورد مدارس دولتی عادی امکان انتخاب زیادی ندارند.

 محمد الهی، کارشناس آموزشی نیز با تائید این مطلب می‌گوید: قرار گرفتن خانه دانش‌آموز در محدوده جغرافیایی تعیین ‌شده، یکی از قوانینی است که برای ثبت‌نام در مدارس دولتی عادی باید به آن دقت شود. با توجه به این‌که تمام مدارس دولتی عادی، محدوده جغرافیایی ثبت‌نام دارند، به نظر می‌رسد والدین اختیار زیادی در این زمینه نخواهند داشت؛ مگر این‌که پس از مراجعه به ستاد ثبت‌نام و تکمیل فرم‌های ویژه، نسبت به ثبت‌نام دانش‌آموز اقدام کنند.

 در غیر این صورت کار خاصی از دست والدین ساخته نیست، مگر این‌که به یک شیوه قدیمی متوسل شوند؛ تهیه اجاره ‌نامه تقلبی، اجاره‌نامه‌ای که در ظاهر نشان می‌دهد آن ها در محدوده جغرافیایی مدرسه ساکن هستند که البته این کارشناس آموزشی می‌گوید در بعضی مدارس درباره این آدرس‌ها هم تحقیق می‌شود تا مسئولان مدرسه نسبت به درست بودن آن ها اطمینان پیدا کنند.

مدرسه نخستین مکانی است که کودک تحت تاثیر افراد و عوامل محیطی خارج از قلمرو خانه و خانواده قرار  میگیرد.

هرچند که قرار گرفتن کودک در محیط های جمعی و تعامل با کودکان و بزرگسالان دیگر، در روند تربیت او ضروری است، اما میتواند ریسک های بزرگی به دنبال داشته باشد. به یاد داشته باشید که کودک شما در این سال ها بهترین توانایی یادگیری را دارد. محیط، مدرس و یا همراه نامناسب میتواند تاثیرات مخربی روی او بگذارد که تا سالیان سال با او همراه باشند. بنابراین از مدت ها قبل از شروع زمان مدرسه ی کودک، تحقیقات خود را آغاز کنید.

 • پیش از هرچیز کودک خود و انتظارات خود از کودکتان را بشناسید. بعضی از کودکان در محیط های آرام و خلوت احساس بهتری دارند و برای یادگیری به تمرکز بالا احتیاج دارند، بعضی دیگر در محیط های شلوغ و پرانرژی احساس راحتی میکنند. ممکن است کودک شما گرایش یا علاقه ی خاصی مانند موسیقی، ورزش یا زبان داشته باشد. در انتخاب مدرسه وجود امکان پرداختن به فعالیت موردعلاقه ی کودک را درنظر بگیرید.
 • در انتخاب مدارسی که برنامه های درسی خیلی سنگین و ساعات درسی اضافه ی زیادی دارند تجدیدنظر کنید. بخاطر داشته باشید که در دوران مدرسه و علی الخصوص دبستان آنچه که برای کودک شما حیاتی است این است که به او خوش بگذرد  و شاد و راضی باشد. هرچقدر هم که عجیب باشد، درس و آموزش اولویت دوم است. وظیفه ی مدرسه در دوران دبستان بیش از هرچیز میتواند این باشد که شوق آموختن و رشد کردن را در کودک شما بپروراند.
 • درمورد معلم های مدرسه تحقیق کنید. علی الخصوص معلم کلاس اول دبستان میتواند بسیار در حس کودک شما به مدرسه در سال های بعد تاثیرگذار باشد. با او صحبت کنید، معلم خوب معلمی است که درمورد تک تک دانش آموزانش صحبت میکند، بک گراند، ضعف ها و قدرت ها، علایق و وضعیت تحصیلی آنها را میشناسد و راهکار ارائه میدهد.
 • فضای باز و سرسبز و امکانات ورزش و بازی و اندازه ی مدرسه را درنظر بگیرید. فعالیت بدنی و جنب و جوش از عوامل بسیار با اهمیت در روند رشد کودک شماست. فضای باز و احیانا سرسبز در روحیه ی کودک بسیار تاثیرگذار خواهد بود و در حس او به مدرسه اهمیت دارد. حیاط کوچک و پر جمعیت، راهروهای تنگ و تاریک و کلاس های کوچک در درازمدت کودک را خسته میکند.
 • با والدین دانش آموزانی که در آن مدرسه درس میخوانند صحبت کنید. قبل از آن لیستی از سوال های پر اهمیت برای خودتان تهیه کنید و از آنها بپرسید. تا چه حد از عملکرد کودک خود راضی هستند؟ تا چه حد از عملکرد پرسنل مدرسه راضی هستند؟ کودکشان تا چه حد از محیط مدرسه راضی است؟ هزینه ها در طول سال تحصیلی چگونه خواهد بود؟ و...
 • درمورد فضاهای آموزشی و وسایل آموزشی مدرسه سوال کنید. وجود فضاهای آموزشی مختلف مثل آزمایشکاه، کارگاه عملی، اتاق کنفرانس، اتاق فیلم و ... و همینطور ابزارهای آزمایش یا نمونه های آموزشی، ابزارهای آموزش ریاضی و... بسیار در روند یادگیری کودکان تاثیرگذار است. محیط ها و روش های آموزش تکراری کودک را خسته و دلزده میکند. البته وجود معلم های خلاق و مشتاق آموزش میتواند نبود این امکانات را جبران کند.

 
لطفا نظرو پیشنهاد خود را ثبت کنید
 
با تشکر 
 

برای خرید کتاب و مشاهده محصولات بانک کتاب

  اینجا

کلیک کنید

 

مدیریت بانک کتاب بیستک اصغرمحلاتی

نظر خود را ثبت کنیدنظرات کاربران

دانش آموز : سلام
من برای انتخاب مدرسه نمیتونم اقدام کنم چون باید حتما در محدوده منزل باشه و یا امتحانات ورودی دارند و یا پارتی بازی میکنند 😂😂😂

» یکشنبه 1398/11/27
» در ساعت : 23:49
بابایی : با مدرسه قبلی مشورت میکنم

» پنجشنبه 1398/6/21
» در ساعت : 16:44
حسين عزيزنيا : براي دوره اول دبيرستان مدرسه خوب سراغ داريد؟

» پنجشنبه 1398/6/21
» در ساعت : 16:41
حسین عزیزنیا : مدرسه دوره دوم خوب سمت غرب تهران داريم؟ اگه هست، شماره يا آدرسش چيه؟

» پنجشنبه 1398/6/21
» در ساعت : 16:10
1997 : آيا دبيرستاني ك دبيران نام آشنا دارند سراغ داريد ؟

» پنجشنبه 1398/6/21
» در ساعت : 15:45