انتشار در تاریخ : سه شنبه 1398/9/12
بازدید : 587 نفر

اهداء کتاب کمک درسی به دانش آموزان

اهداء کتاب کمک درسی به دانش آموزان

به دانش آموزانی که برای بار اول یا دوم از

بانک کتاب بیستک خرید تلفنی کتاب میکنند

یک جلد کتاب کمک درسی هدیه داده میشود

لطفا پس از سفارش دادن کتاب مورد نیاز خود رشته تحصیلی خود را به همکاران ما بگویید

66410000

66412500

هفته اهدای کتاب

با توجه به تأکید قرآن مجید و سیره پیشوایان، به ویژه با وجود برخی مسایل از قبیل تهاجم فرهنگی و تأثیر آموزش در پیشرفت اجتماعی ـ فرهنگی کشور، ترویج فرهنگ مطالعه از ارزش های دینی و ملی به شمار می آید. در روایات اسلامی، به اصل هدیه دادن، به منظور افزایش محبت، بسیار تأکید و سفارش شده است. به یقین اگر در کنار سایر وسایل، کتاب نیز به عنوان نیازی اساسی برای ارتقای سطح فرهنگ، به عنوان هدیه بین مردم رد و بدل شود، منافع بی شماری از این جهت عاید خود آنها و جامعه می گردد. به منظور ترویج فرهنگ اهدای کتاب و همچنین گسترش کتاب خانه های عمومی، از 19 تا 25 دی ماه، به عنوان هفته اهدای کتاب نام گذاری شده است.

ارزش کتاب در اسلام

در فرهنگ و تمدن اسلامی، کتاب جایگاه ویژه ای دارد و همواره به آن عنایتی خاص شده است. اسلام، تنها دینی است که معجزه اش کتاب، نام کتابش قرآن و نخستین پیام آن، امر به خواندن است. خداوند در همین قرآن به قلم سوگند خورده و سوره ای را قلم نام نهاده است. از حضرت محمد صلی الله علیه و آله نقل است که فرمود: «مرکّب سیاه عالمان، از خون شهیدان برتر است». امام صادق علیه السلام نیز فرموده است: «بنویس و دانش خود را در میان برادران دینی به وسیله کتاب منتشر ساز، و هنگامی که زمان مرگت فرا رسید، نوشته های خود را برای فرزندانت به عنوان میراث واگذار کن».

کتابت در صدر اسلام

تأکید قرآن بر دانش و خرد، زمینه ای شد تا عرب جاهلی، فرهنگ شفاهی خود را مکتوب کند. گروه اندکی از یاران پیامبر که از نعمت خواندن و نوشتن بهره مند بودند، به امر آن حضرت برای حفظ و نگهداری آیات وحی از دستبرد حوادث روزگار، به ثبت و ضبطِ آیات نازل شده بر پیامبر، همت گماشتند. نویسندگان وحی برای ثبت و حفظ قرآن، از تمامی وسایل زمان خود، از پوست آهو گرفته تا استخوان کتف گوسفند استفاده می کردند. آنها نوشته های خود راچندین بار بر پیامبر می خواندند و آن حضرت، نوشته های آن ها را تصحیح یا امضا می نمود. آری پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله که خود از بزرگترین دوستداران علم و دانش بود، بیش از چهل نویسنده دایمی و تعدادی نویسنده موقت داشت تا آیات وحی، وقایع و حوادث و امور مربوط به حکومت ایشان را ثبت و ضبط نمایند.

کتاب و کتابت در ایران

ایرانیان که مردمی فرهنگ دوست و ادب پرور هستند، از زمان های قدیم، علاقه مندی خود را به علم نشان داده اند. این علاقه، با دستورهای دینی که یادگیری را بر هر مرد و زنی واجب می داند، آمیخته شد و فرهنگی را پدیدآورد که در آن، علم و دانش همواره پسندیده بود. از این رو، دانشمندان بزرگی در میان ایرانیان رشد یافتند وبا نگارش آثار علمی خود وتربیت شاگردان، باعث پیشرفت علم و دانش شدند. در تاریخ اسلام، از ایران به عنوان یکی از بزرگترین مراکز علمی نام برده شده است.

متون گوناگون در مورد آثار و معارف ایرانی، احترام ایرانیان به علم و دانش، معرفی انواع خط ها و اشاره به مکان هایی که برای نگهداری اسناد و مدارک و کتاب های دانشمندان اختصاص داشته، همه و همه بیانگر اهمیت علم و دانش در نزد ایرانیان بوده است .البته بسیاری از آن آثار ارزشمند، به دلایلی از جمله استفده از مواد از بین رفتنی، حوادث خانمان برانداز، تغییر خط و...، از بین رفته است.

شکوه کتاب

کتاب، به انسان شکوه و عظمت و شخصیت و جذبه خاصّی می بخشد. یکی از نویسندگان مصری، در این باره حکایتی نقل می کند که: زمانی که محمد بن اسحاق امیر بغداد بود، او را دیدم که در دیوان خود نشسته بود و افراد بسیاری گرداگردش بودند. پس از مدتی که از مقام خود برکنار شد، روزی به دیدن او رفتم و دیدمش که در کتابخانه خویش میان کتاب هایش نشسته بود و مطالعه می کرد. وقتی با دقت به او نگریستم، دریافتم که وی در آن کتاب خانه و در میان کتاب هایش، از شکوه و عظمت و شخصیت جذّاب و وصف ناشدنی ای برخوردار است که تا آن زمان ندیده بودم؛ حتی در لباس فرمانروایی اش».

نقش برجسته کتاب و کتاب خوانی

کتاب، دریچه ای است به سوی جهان شگفت انگیز علم و معرفت، و مطالعه، راهی است بسیار ساده وعملی برای پرورش استعدادهای خدادادی انسان و آموزش علوم و فنونی که او را در مسیر رشد و تکامل راهنمایی کند. کتاب، در همه فرهنگ ها یکی از اساسی ترین زمینه های انتقال دانش، آگاهی و تخصص است که می تواند جامعه را به سوی پیشرفت و ترقی در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رهنمون شود. مقام معظم رهبری، درباره نقش برجسته و سازنده کتاب در پویش های تکامل آفرین فردی و اجتماعی می فرماید: «در اهمیت عنصر کتاب برای تکامل جامعه انسانی، همین بس که تمامی ادیان آسمانی و رجال بزرگ تاریخ بشریت،از طریق کتاب جاودانه مانده اند و روابط فرهنگی جامعه بشری نیز، از پویش کتاب و مبادلات فرهنگی تقویت شده اند».

مردان علم

یاد و نام کتاب، دل انگیز است و شاید برای اهل علم، هیچ لذتی بالاتر و شیرین تر از مطالعه و کتاب خوانی نباشد. در حالاتِ میرحامد حسین، اندیشمند بزرگ اسلامی نوشته اند که سینه اش از مطالعه و نوشتن بسیار و گرفتن کتاب به سینه و خم شدن به روی میز کوچکش، گوشت زیادی آورد. نیز محدث قمی آن چنان به مطالعه و تحصیل علاقه مند بود که اندک اندک پولی را جمع آوری می کرد و برای خرید کتاب، با پای پیاده از قم به تهران می رفت تا به تحصیل ادامه دهد. او در حالی که به بیماری ریوی مبتلا بود و تنگی نفس داشت، همواره یا مطالعه می کرد یا عبادت. مرحوم محدث، در هر شبانه روز، حدود هیجده ساعت به مطالعه و نوشتن می پرداخت و خواب و استراحتش، از چند ساعت تجاوز نمی کرد. مرجع عالی قدر و فقیه اهل بیت، حضرت آیت اللّه مرعشی نجفی رحمه الله با پول به دست آمده از روزه و نماز استیجاری، کار در کارگاه برنج کوبی در شب ها و حذف یک وعده غذا از 24 ساعت، کتاب می خرید که هم اکنون در گنجینه کتابخانه بزرگ معظم له مورد استفاده محققان است.

موانع گرایش به مطالعه

ریشه تاریخی رواج نیافتن کتاب خوانی

بدون تردید، بی توجهی عمومی به کتاب و کتاب خوانی، به طور کلی ریشه در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های رژیم طاغوتی پیشین دارد. در واقع، سلطه شاهان و فرمانروایان بی فرهنگ و فاسد در طول قرن های گذشته، سبب ترویج و جای گزینی سرگرمی های ناسالم و دامن زدن به انگیزه ها و خواسته های شهوت انگیز، به جای پیشرفت روزافزون کتاب خوانی گردید و از این راه، خسارت های عظیم و پردامنه ای برای ملت به بار آورد. حتی در مقاطعی از تاریخ، برخی از فرمانروایان ظالم، مردم را از خواندن کتاب باز می داشتند و مجازات هایی برای کتاب خوانی در نظر می گرفتند.

کمبود وقت کافی برای مطالعه و کتاب خوانی

بسیاری از مردم، وقت کافی برای مطالعه و کتاب خوانی ندارند. این مشکل، به دلیل کافی نبودن درآمد مردم و اشتغال به چند حرفه برای تأمین زندگی ایجاد شده است. بیشتر مردم، ترجیح می دهند وقت های باقی مانده خود را صرف فعالیت های تفریحی و استراحت کنند تاکتاب و کتاب خوانی.

گرانی کتاب

وابستگی به خارج به علت تولید ناکافی داخلی، قیمت کاغذ را افزایش داده که گرانی کاغذ و خدمات نشر، به گونه ای بر قیمت کتاب اثر گذاشته است. بسیاری از مردم، به دلیل قدرت خرید اندکی که دارند، به جز موارد ضرورت تحصیلی و شغلی، به سراغ کتاب نمی روند. یکی از کارهایی که مردم می توانند برای توسعه کتاب خوانی و کتاب خانه انجام دهند، این است که کتاب هایی را که در منزل دارند و از آنها استفاده نمی کنند، به کتاب خانه های عمومی هدیه دهند. بدون شک با انجام این کار، بخشی از مشکلات جامعه در ایجاد کتاب خانه مناسب برای استفاده عموم مردم حل می شود و همگان از این نعمت های گران قدر بهره مند می گردند.

پیچیده نوشتن نویسندگان

یکی از مشکلات اساسی برای توسعه فرهنگ کتاب خوانی، ثقیل و پر پیچ و خم نوشتن برخی از نویسنده های ایرانی است که این امر، می تواند توده مردم را از کتاب خوانی دور کند. متن پیچیده و مبهم بعضی از کتاب های درسی، باعث می شود جاذبه مطالعه برای همیشه در نظر دانش آموزان از بین برود. برای رفع چنین مشکلی، باید ساده نویسی و ساده گویی را در کتاب ها، به ویژه در کتاب هایی که برای دانش آموزان تدوین می شود، رواج داد.

راه های ترویج کتابخوانی

پایدارترین وسالم ترین محصول فرهنگی، کتاب است. کتاب، سرچشمه تمام علوم و معارف بشری است. اما چرا بسیاری از مردم، از کتاب و کتاب خوانی گریزان اند؟ برای رفع این مشکل، باید با گسترش تعداد کتاب خانه ها و تجهیز آنها، تهیه کتاب ها و منابع جدید، استخدام نیروی کارشناس کتاب و کتابداری، استفاده از تسهیلات برای مشتاقان علم و دانش که ساعت های متمادی از کتاب خانه استفاده می کنند، آموزش روش صحیح مطالعه، برگزاری مسابقات کتاب خوانی و تشکیل نمایش گاه های کتاب به مناسبت های مختلف، مردم را به دنیای گسترده کتاب پیوند زد. در این صورت، خواهیم دید که استقبال از کتاب و کتاب خانه آن چنان گسترده خواهد شد که مسئولان فرهنگی را مات و مبهوت سازد.

کتاب در میان موج توفنده الکترونیک

در عصر رسانه های الکترونیک و دنیای ارتباطات ماهواره ای، کتاب همچنان به عنوان مهم ترین و جدی ترین رسانه، باقی مانده است. با وجود گسترش شبکه های ماهواره ای و اینترنتی که دسترسی انسان را به اطلاعات مورد نیاز آسان نموده، کتاب هنوز در همه مقاطع و زوایای زندگی بشر، نقش اساسی دارد و ثمره تلاش انسان و عامل تکامل جامعه بشری به شمار می آید. به همین دلیل، وقتی نمایش گاه های کتاب برپا می شود، رود سیّال و مواج انسان های مشتاق را می بینی که گویی برای پیوستن به دریای عظیم کتاب، به سوی نمایشگاه سرازیر می شوند. یکی ازمحققان آمریکایی در این زمینه می گوید: زمانی که مردم نوشتن را آموختند از سخن گفتن باز نایستادند و آن گاه که ماشین تحریر به میدان آمد، قلم را کنار ننهادند. مامعتقدیم که کتاب، برتری خود رابه عنوان پیک ارزش های فرهنگی در جامعه انسان و عاملی در راه توسعه ملی و غنا بخشیدن به حیات بشری، همچنان حفظ خواهد کرد.

نامهربانی با یار مهربان

میزان مطالعه و گرایش به خواندن، از مهم ترین شاخص های رشد و توسعه است. شورای اجتماعی ـ اقتصادی سازمان ملل متحد، کتاب و نشر کتاب را از وسایل لازم برای توسعه و پیشرفت کشورها می داند. اما با در نظر گرفتن سابقه درخشان تاریخی و دینی کشورمان، میزان رویکرد افراد به مطالعه و کتاب خوانی در مقایسه با دیگر جوامع، در سطح بسیار پایینی قرار دارد. وضعیت غم انگیز کتاب و کتاب خوانی در ایران، به جایی رسیده که آمارها، میزان کتاب خوانی را در ایران فقط دو دقیقه اعلام کرده اند. بر اساس نتایج یک پژوهش، 49 درصد خانواده های ایرانی، در سال هیچ کتاب غیر درسی نمی خرند. 31 درصد خانواده ها نیز بین یک تا پنج جلد و 11 درصد بین شش تا ده جلد کتاب می خرند. در این میان، فقط 8 درصد بیش از ده جلد کتاب در سال خریداری می کنند و این در حالی است که براساس آمارهای رسمی، مردم یاران روزانه 35 میلیارد صرف خرید سیگار می کنند.

اقدام های ضروری

حمایت دولت از اهل قلم و اندیشه، مشارکت عمومی برای توسعه مراکز فرهنگی و فرهنگ مطالعه، به کارگیری وسیع رسانه های گروهی برای تبلیغ در زمینه کتاب و مطالعه آن، استفاده از تجربه دیگر کشورها در ترویج و تعلیم کتاب خوانی در میان مردم، ترتیب محافل کتاب خوانی برای قشرها و مقاطع سنی متعدد، تشدید عطش کتاب خوانی از راه ایجاد محیط سالم و اوقات فراغت بیشتر و...، از اقدام های کارساز در زمینه بالا بردن ترویج کتاب خوانی در میان مردم است.

علل نابود شدن کتاب ه

جنگ

یکی از عوامل بسیار مهم در نابودی کتاب ها در طول تاریخ، جنگ هایی بود که برای مسلمانان پیش می آمد. متأسفانه در این جنگ های نابرابر، دشمن پس از چیرگی بر آن منطقه اسلامی، در صدد نابودی و از بین بردن کتاب خانه های مسلمانان بر می آمد و با سوزاندن آن ها یاانداختن در آب و غیر آن، به محو آثار کتاب خانه ها می پرداخت. در حمله مغول به شهر بغداد، چندین هزار از نفیس ترین کتاب ها از بین رفت و خسارتی عظیم و جبران ناپذیر بر این آثار وارد شد..

غرض ورزی ها

یکی از عوامل نابودی کتاب، غرض ورزی های شخصی یا گروهی بوده است. در مواردی، خانه بعضی از بزرگان مورد حمله قرار می گرفت و در این حمله ها، اثاث خانه و کتاب های او غارت می شد. به کتاب خانه بعضی از بزرگان هم، به علت داشتن اسناد و مدارک اشخاص حمله می شد و با آتش زدن کتاب خانه ها، همه آثار موجود در آن از بین می رفت .

حوادث پیش بینی شده

یکی از عوامل نابودی کتاب، حوادث پیش بینی نشده از قبیل باران های شدید، سیل، زلزله و... می باشد. در زمان های گذشته، چنین مرسوم بوده که کتاب های خطی را در صندوق های چوبی نگهداری می کردند و چه بسا این صندوق ها، مورد حمله موریانه ها قرار می گرفت و با نفوذ به داخل صندوق ها، آثار موجود در آن آسیب می دید و بدین سبب، با گذشت زمان و ناآگاهی صاحبان، بخش مهمی از کتاب ها از بین می رفت.

سیمای کتاب در نگاه بزرگان

نحوه افکار و اندیشه های انسان به طوری است که ممکن است فقط خواندن یک کتاب، پایه اندیشه ها و افکار انسان را بر مبنای جدید یا در مسیر خاص قرار دهد و چه بسا ممکن است کتابی، مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه مخصوص بیندازد.

انیشتین

اگر مادر نباشد، جسم انسان ساخته نمی شود، و اگر کتاب نباشد، روح بشر پرورش نمی یابد.

پلوتارک

در دنیا لذتی که با مطالعه برابری کند، نیست.

تولستوی

مطالعه، یگانه راهی است برای آشنایی و گفت وگو با بزرگان روزگار که قرن ها پیش در این دنیا به سر برده و اکنون در زیر خاک منزل دارند.

رنه دکارت

همان طور که بدن ما با ورزش پرورش می یابد، برای پرورش روح هم به کتاب نیاز داریم.

ر. رستیل.

جامعه وقتی به فرزانگی و سعادت دست می یابد که مطالعه کار روزانه اش باشد.

سقراط

باید زیاد مطالعه کنیم تا بدانیم که هیچ نمی دانیم. من هیچ غمی نداشته ام که خواندن یک صفحه کتاب آن را از بین نبرده باشد. یک ساعت عمر گذشته را به هیچ قیمتی نمی توان بازگرداند، اما با دادن مقداری پول ناچیز، می توان تجارب تمام عمر بزرگ ترین عقلای دین را به دست آورد.

مونتسیکو

آدم اگر در بهشت تنها باشد، به او خوش نمی گذرد، اما کسی که به کتاب یا به تحقیق علاقه مند است، تا هنگامی که به مطالعه یا به تفکر مشغول است، جهنم تنهایی برای او بهترین بهشت است.

موریس مترلینگ

خوشبخت کسی است که به یکی از دو چیز دسترسی یابد: یا دوستانی که اهل کتاب باشند یا کتاب های خوب.

ویکتور هوگو

کتاب خوب، به منزله بهترین دوست و مونس انسان است.

او از تمام دوستان انسانی ثابت قدم تر و صبورتر است و هرگز در ایام گرفتاری،

به انسان پشت نمی کند. بر عکس آغوش مهربانی آن برای استقبال ما همیشه گشوده است

و در دوره جوانی مارا سرگرم می سازد و در روزگار پیری و شکستگی تسلیت و دلداری مان می دهد.

مردم فقیر و مسکین نیز می توانند بدون هیچ دغدغه و تشویش خاطر،

به هم نشینی افکار بزرگان بپردازند؛ زیرا این گلستان بزرگ معنوی را جواز ورود فقط سواد است

و هر کس از عهده خواندن برآید، می تواند بدون زحمت و اجازه دربان به آن جا راه یابد.

ساموئل اسمایلز

کتاب

هم نشینی به از کتاب مخواه که مُصاحِبْ بود گه و بیگاه
بهجت افزای جان و راحت دل هر چه دلخواه توست از آن حاصل
این چنین همدلی لطیف که دید که نه رنجید و نه رنجانید

جامی

شهر دانش

باش مأنوس به یاری که نپرسد ز تو چیز هم نگوید به تو چیزی که نپرسی ناچار
گر سخن خواهی با تو سخن آرد به میان ور خَمُشْ باشی خاموش نشیند به کنار
هر چه زو خواهی آرد به بَرَت در هر باب هر چه زو پرسی پاسخ دهدت در هر کار
تا تو در خوابی او نیز بماند خفته تا تو بیداری او نیز بماند بیدار
این چنین دوست کتاب است ازو روی متاب این چنین یار کتاب است از او دست مدار
به چنین شاهد زیبا به بطالت منگر بشنو از من به کس او را به امانت مسپار
للّه الحمد که در خانه ما حرفی نیست که بهار است و کتاب است و کتاب است و بهار

ملک الشعرای بهار

کتاب است آیینه روزگار که بینی در او رازها بی شمار
کند آشکار آنچه باشد نهان سخن گوید و بسته دارد زبان
گشاید به دانا همه راز خویش ز نادان نهان دارد آواز خویش
دهد از سخن جان و دل را فروغ همه راست گوید، نگوید دروغ
چنین هم نشین گر به دست آوری نشاید که بگذاری و بگذری

بدیع الزمان فروزانفر

کتاب کمک درسی اهدایی این هفته 
اهداء کتاب کمک درسی به مشترکین بانک کتاب بیستک

نظر خود را ثبت کنیدنظرات کاربران

موسوی : من هر سری که کتاب سفارش دادم متاسفانه کتاب اهدایی که برام گذاشتید متناسب با رشته من نبوده
لطفا راهنمایی کنید ممنون از پیگیری بموقع شما

» یکشنبه 1398/12/4
» در ساعت : 12:15
دانش آموز : سلام به دانش آموزان هم کتاب هدیه میدهید
لطغا اگر هدیه میدهید بگویید چطور باید برای گرفتن کتاب اقدام کنم

» یکشنبه 1398/11/27
» در ساعت : 23:46